Usprawiedliwienie - fundament wiary. Gdańsk. 1991

Olbrzymie, bardzo długie kazanie na temat usprawiedliwienia z wiary, bardziej przypomina wykład,  jednak było to niedzielne kazanie wygłoszone przez pastora Anatola Matiaszuka zimą w Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku. To, że było wygłoszone zimą niestety dość często słychać, ale prawdą jest, że w tamtym czasie kaplica kościoła miała opinię najzimniejszej w Polsce. Tekst kazania oparty jest o fragment z Listu apostoła Pawła do Rzymian, który podobnie, bardziej przypomina wielki traktat teologiczny niż typowy list apostolski. Dużo uwagi poświęca apostoł Paweł kwestii usprawiedliwienia z wiary, konkretnie z wiary w Jezusa Chrystusa. To usprawiedliwienie nazywa fundamentem, podstawą wiary chrześcijańskiej. 

Podstawowym problemem człowieka stającego wobec Boga jest jego grzech, który jest tragiczną rzeczywistością. Człowiek próbuje się usprawiedliwiać nazywając grzech: pomyłką, błędem, słabością, uwarunkowaniem etnicznym bądź kulturowym. Najlepiej ten problem widać w stosunku do Zakonu. Jak mówi Paweł - Zakon jest dobry, lecz cóż z tego kiedy człowiek jest zły. I żadne, nawet najbardziej dramatyczne wysiłki nic nie pomagają. Tak na marginesie, to był jeden z powodów nadania Zakonu, aby pokazać człowiekowi jego słabość, że bez Boga nic zatem uczynić nie może. 

Jednak Bóg wyszedł naprzeciw człowiekowi oferując mu swą pomoc w postaci Jezusa Chrystusa, dzięki niemu Bóg dał nam łaskę niezbędną do życia. Łaska to coś, na co człowiek nie zasługuje. W dalszej części kazania pastor Matiaszuk wymienia i analizuje skutki usprawiedliwienia. Są to: pokój z Bogiem, który powoduje między innymi brak napięć w relacji z Bogiem, dostęp do bożej łaski oraz do nadziei chwały bożej, czyli do dziedzictwa chrystusowego. 

Czas trwania: 72 min.