Dobry pasterz. Gdańsk. 1989
Podstawą kazania jest tekst zapisany w Ewangelii Jana 10,11-15. Jezus w sposób alegoryczny opowiada w tym fragmencie o Sobie. Mówiąc o dobrym pasterzu w rzeczy samej zwraca uwagę, że to On właśnie nim jest. Dla słuchających Go obraz pasterza był bardzo dobrze znany. Nawet dzisiaj na pustynnych terenach Izraela jest to widok bardzo powszechny. Pasterzem był prorok Amos, jednak najbardziej znany obraz pasterza znajdujemy w Psalmie 23, zaczynającym się od słów Pan jest pasterzem moim.
Jezus doskonale wiedział jak ten obraz przemawia do wyobraźni słuchających go ludzi. Tym co Jego słowa wyróżnia jest fakt, że mówi o sobie, że jest Dobry, Doskonały, że zaspokaja wszystkie nasze potrzeby. Jednak tym, co zwraca największą uwagę, jest fakt, że jest On pasterzem, który życie swoje oddaje za owce. Czegoś podobnego nikt wcześniej dotąd nie mówił. Jak zwraca uwagę Jezus, najemnicy w obliczu zagrożenia, czy śmierci zostawiają swoje stada i uciekają. Jezus tego nie robi, więcej, szuka nawet jednej zagubionej owcy.
Ten alegoryczny obraz doskonale pasuje do dzisiejszej rzeczywistości. Człowiek zachowuje się podobnie jak głupiutkie owce, grzeszy - bo jest grzesznikiem i sam sobie pomóc nie może, potrzebuje właśnie pasterza, dobrego pasterza, który zaopiekuje się nim, da poczucie bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że wartość, wyjątkowość pasterza kryje się w położeniu owiec. Moje owce mnie znają i idą za mną, Ja znam swoje owce.
Gdyby człowiek swoimi czynami potrafił sam siebie uleczyć i zaskarbić sobie przychylność nieba, Chrystus nie byłby potrzebny. Współczesny człowiek jest taką zagubioną owcą, która potrzebuje dobrego pasterza.
Czas trwania: 60 min.