Fundamenty prawdy Cz. II. Gdańsk. 1988
Druga część wykładu poświęcona Fundamentom Prawdy jest kontynuacją cyklu wykładów wygłoszonych podczas otwarcia Korespondencyjnego Instytutu Biblijnego (ICI), którego pastor Matiaszuk był dyrektorem. Obie części zostały zarejestrowane w Gdańsku w 1988 r. w Kościele Zielonoświątkowym na ul. Menonitów. W tej części pastor Matiaszuk dużo uwagi poświęca osobie samego Boga. Od razu na początku zastrzega, że prawda o Bogu dla człowieka wydaje się nie logiczna, gdyż wymyka się wszelkiej ludzkiej logice. Można powiedzieć, że Bóg jest nielogiczny, gdyż nie wymyślił go człowiek. Jak już było wcześniej powiedziane, Boga nie można dotknąć, zmierzyć, zobaczyć, ani nawet sobie Go wyobrazić. Bóg jest duchem, a ducha nie można sobie wyobrazić. Jeśli ktoś twierdzi, że umie sobie wyobrazić Boga to znaczy, że jest w błędzie. Bóg z ludzkiego punktu widzenia jest niewyobrażalny.
Bóg jest duchem, co więcej jest duchem osobowym. Dlatego boża substancja jest niewidzialna, niematerialna, niezłożona. Bóg się nie "składa" z różnych składników, tak jak człowiek, który składa się z ciała, ducha i duszy. Bóg jest stały, nie podlega zmianom stosunków części składowych. Bóg nie zmienia się na gorsze, ani na lepsze jest stały i doskonały. Pewnym problemem dla czytających Biblię są teksty w których Bóg zachowuje się podobnie jak człowiek, jest zabieg zwany antropomorfizacją, wydaje się, że Bóg dopuszcza taki zabieg i takie podejście. Pamiętajmy nasze poznanie Boga wynika z tego na ile On sam daje nam się poznać.
Kolejnym zagadnienie jest problem jedności Boga, znowu dla człowieka nielogiczny i niezrozumiały. Bóg jest jeden w sensie numerycznym, jest jedną istotą, jednym bytem. Jest jedyny i wyjątkowy, prosty i niezłożony. Bóg jest samoistny, jego istnienie zależy tylko od niego samego, jest swoją własną przyczyną.
Czas trwania: 44 min.