Aril Edvardsen - Jezus czy Barabasz. 1985
Pierwsze rozmowy oraz spotkania odbyły się wiele miesięcy wcześniej. Całą koncepcję i przebieg trasy omawiano na miejscu w Norwegii. Dla młodych pastorów przybyłych z komunistycznej Polski spotkanie z nowoczesną technologią, ze studiem telewizyjnym wywarło ogromne wrażenie. Nie mogli uwierzyć, że wydrukowanie programu i konceptu, które w Polsce trwałoby kilka tygodni, w biurze Arila zajęło parę godzin. To, co zobaczyli, było dla nich zderzeniem cywilizacji. Wszystko zostało uzgodnione z najmniejszymi szczegółami.
Ruszyła, oczywiście na miarę ówczesnych możliwości, kampania reklamowa. Plakaty na mieście informowały o ewangeliście, głoszącym Ewangelię o Jezusie Chrystusie, który „zbawia, uzdrawia i daje nowe życie”. Ewangelizacja trwała ponad dwa tygodnie i obejmowała sześć miast: Szczecin, Warszawę, Ustroń, Łódź, Bydgoszcz i Gdańsk. Krucjatę ewangelizacyjną, z wyjątkiem Ustronia, zdecydowano się przeprowadzić poza kościołami, co było zupełnym novum w tamtych czasach. Wynajęto więc sale kinowe, hale sportowe, teatry i sale konferencyjne.
Spotkania ewangelizacyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, na wezwanie do modlitwy o nawrócenie – odpowiadały dziesiątki osób. Była to pierwsza, tak nowoczesna w formie i treści kampania ewangelizacyjna w Polsce. Tłumaczem całej kampanii był Anatol Matiaszuk, oprawą muzyczną zajęła się Grupa Mojego Brata.
Prezentowany materiał pochodzi z wyżej wymienionej kampanii ewangelizacyjnej i został zarejestrowany w Gdańsku w nieistniejącym już Kinie Znicz. Tematem kazania było: życie jako walka, życie jako nieustanny wybór. Ewangelista zwraca uwagę, że są tylko dwie drogi do wyboru, nie ma trzeciej. Chociaż kazanie w dużej mierze poświęcone jest osobie Barabasza, dużo miejsca ewangelista podkreśla osobie Poncjusza Piłata. Nagranie jest bardzo dynamiczne, pełne ekspresji. Warto zwrócić uwagę na znakomite tłumaczenie Pastora Anatola Matiaszuka.
Wizyta Arila Edvardsena była początkiem wielkich kampanii ewangelizacyjnych, które miały miejsce w drugiej połowie XX w.
Nagrania, które zarejestrowano w Gdańsku w 1985r wydał Zjednoczony Kościół Ewangeliczny.
Czas trwania 54 min.