Nauka o zbawieniu. Gdańsk 1996
Nauka o zbawieniu to kontynuacja poprzedniego wykładu zatytułowanego - Nauka o grzechu. Prezentowane wykłady zostały wygłoszone w Zborowej Szkole Biblijnej w Kościele zielonoświątkowym w Gdańsku na ul. Menonitów 2a w 1996 r. Bożą odpowiedzią na grzech człowieka jest zbawienie, ratunek w postaci zastępczej ofiary swojego Syna. Bóg nie stworzył człowieka do tego, aby grzeszył, w Bożym planie człowiek miał być na Ziemi partnerem Boga. Niestety, stało się jak się stało. Dlatego Zbawienie było swego rodzaju Planem B w stosunku do człowieka. Wśród elementów niezbędnych do zbawienia pastor wymienia cztery - są to: pokuta, wiara, usprawiedliwienie i odrodzenie.
1. Pokuta, w ramach której zawiera się element intelektualny - uznanie Bożej prawdy, element emocjonalny oraz element wolicjonalny, czyli nasza wola. Bóg nas zbawia nie dlatego, że pokutujemy, pokutujemy dlatego, że nas zbawił. Pokuta nie jest warunkiem zbawienia, gdyż zbawienie jest bezwarunkowe, jest ono skutkiem Bożej woli. Można pokutować do śmierci i nic z tego nie mieć. Pokuta również związana jest z naszą wolnością, można ją przyjąć lub nie. Wolność od czegoś, czy wolność do czegoś. Prawdziwa wolność jest wtedy, kiedy wybieramy to, co służy naszemu dobru.
2. Wiara, która jest postawą. Nie ma ludzi niewierzących. Cechą wiary jest - ufność. Ufność to sposób przejawiania wiary. Wiara również odnosi się do umysłu, emocji i woli. Postępujemy zgodnie z tym, w co wierzymy. Wierzymy umysłem i sercem, a wola wyraża naszą wiarę.
3. Usprawiedliwienie, którego dokonuje Bóg jest de facto przeniesieniem kary. Chrystus wziął na siebie winę człowieka i w ten sposób przywrócił nas do łaski.
4. Odrodzenie to moment, w którym człowiek zamyka pewien etap w swoim życiu i podejmuje szansę życia na nowo. Odrodzenia dokonuje Bóg. Człowiek, który nie narodzi (odrodzi) się na nowo, nie może nawet zobaczyć królestwa bożego.
Czas trwania 32.26 min.