Nauka o grzechu. Gdańsk 1996


Wykład zatytułowany Nauka o grzechu został wygłoszony w ramach Zborowej Szkoły Biblijnej działającej przy Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku na ul. Menonitów 2a w 1996 r. Problemem, nad którym skupia się pastor Matiaszuk jest - grzech. Omawia jego istotę, konsekwencje, a przede wszystkim skąd się wziął. Warto podkreślić, że grzech jest pojęciem zrozumiałym tylko w kontekście Bożej Świętości. W oderwaniu od Boga - nie ma grzechu, przestaje istnieć. Z Bożego punktu widzenia grzech to nieposłuszeństwo, niedostosowywanie się do bożych norm. Grzeszyć to znaczy chybiać celu. Podstawą i sednem grzechu człowieka jest - nieuznanie Boga jako Boga (Rz. 1, 18-32).

Skąd wziął się grzech? Grzech jest poniekąd skutkiem wolności do decydowania. Twórcą grzechu jest upadły anioł Lucyfer. Zapragnął być równy Bogu i odkrył w sobie bunt. Grzech nigdy nie stoi w miejscu, jest progresywny, ciągle się rozwija. Na Ziemi twórcą grzechu stał się człowiek, który uległ wątpliwościom, które zasiał w nim wąż. Sednem tych wątpliwości było to, czy faktycznie Bóg jest taki, jaki sam o sobie mówi. Mechanizm jest ciągle taki sam, polega na podważaniu zaufania do Boga. Bóg dał Adamowi i Ewie wszystko, aby nie grzeszyli, równocześnie będący niczym nie skrępowani. 

Natura grzechu: wykroczenie (Rzym. 5,14-17), chybienie celu (II Mojż. 20, 20), samolubstwo (Psalm 119,36), bunt (II Mojż. 23, 21) oraz nieczystość (Jak 1, 27).

Konsekwencje grzechu: zerwanie społeczności z Bogiem, grzeszna natura, oddzielenie od Boga. 

Czas trwania 23.41 min.