Chrześcijańska wolność. Gdańsk 1991
Wolność w życiu chrześcijanina to bardzo trudny problem. Niby dużo o niej wiemy, jednak nie zawsze umiemy się z nią obchodzić. Wolność często bywa źle rozumiana, zagrożeniem dla niej jest samowola (libertynizm), a także przesadny legalizm. Kazanie pastora Anatola Matiaszuka pokazuje złożoność problemu, a także drogi wyjścia. Podstawą kazania jest List Apostoła Pawła do Galacjan, w szczególności rozdział 5. List napisany w bardzo emocjonalnym tonie, zawiera sporo ostrych słów, do tego stopnia, że nie jeden czytający mógłby się obrazić.
Kościoły w Galacji (dzisiejsza centralna Turcja) były młodymi społecznościami, niestety podatnymi na różnego rodzaju wpływy, nowinki, czy herezje. Apostoł zaniepokojony informacjami, które do niego dotarły postanowił przedstawić swój punkt widzenia na piśmie. Ostrym ton nieco zaskakuje, ale problem, który dotknął tamtejszy kościół był realny i bardzo poważny. Dotykał on istoty wiary chrześcijańskiej. Według niektórych nauczycieli wiara w Chrystusa to za mało, trzeba również przestrzegać przepisów Zakonu. Gdyby chodziło tylko o same uczynki, problem był dużo głębszy. Sednem problemu było podważenie usprawiedliwienia z wiary na rzecz przestrzegania prawa, aby w ten sposób zaskarbić sobie przychylność Boga. Takie myślenie to zaprzeczenie sensu dzieła Jezusa Chrystusa, gdyż Chrystus wystarczy! Jezus wypełniając Zakon uwolnił nas od przymusu wypełniania określonych uczynków, od zapracowania sobie na niebo.
Czym zatem jest ta wolność? Jezus przyniósł zupełnie nowe, rewolucyjne wręcz rozumienie wolności. Wolność ma się wyrażać w służeniu innym. To jest zupełnie inne rozumienie sensu wolności. Jest to wolność od czegoś, ale i do czegoś. Na tym polega ów paradoks wolności chrześcijańskiej. Kazanie zostało wygłoszone w Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku na ulicy Menonitów 2a w 1991 r.